Paveldėto buto pardavimas. Kokius mokesčius teks mokėti?
Pirmiausia, ką reiktų padaryti gavus paveldėjimo teisės liudijimą, tai įregistruoti savo nuosavybės teisę į paveldėtą turtą (butą, namą, sodą) ir tada jau galima šį turtą parduoti. Už paveldėtą nekilnojamąjį turtą mokesčiai gali būti mokami du kartus: pirmą kartą – prieš paveldėjimo liudijimo dokumento išdavimą (paveldimo turto mokestis) ir antrą kartą – kai paveldėtą turtą ketinama parduoti (gyventojų pajamų mokestis).
Paveldimo turto mokestis apskaičiuojamas nuo paveldimo turto apmokestinamosios vertės (70 proc. viso turto vertės) taikant tokius tarifus:
- kai paveldimo turto apmokestinamoji vertė ne didesnė kaip 0.5 mln. litų (iki 2014-12-31) arba ne didesnė kaip 150 tūkst. eurų (nuo 2015-01-01) – 5 procentai;
- kai paveldimo turto apmokestinamoji vertė didesnė kaip 0.5 mln. litų (iki 2014-12-31) arba didesnė kaip 150 tūkst. eurų (nuo 2015-01-01) – 10 procentų.
Mokesčiu neapmokestinama:
1) vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas;
2) vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas;
3) paveldimo turto apmokestinamoji vertė, neviršijanti 10 tūkst. litų (iki 2014-12-31) arba 3 tūkst. eurų (nuo 2015-01-01).
Norint paveldėtą turtą parduoti, pirmiausia būtina nustatyti jo vertę paveldėjimo momentu. Vertė gali būti nustatoma dviem būdais – pagal Registrų centro nurodytą vertę arba užsisakant individualaus turto vertinimo paslaugą. Kuo paveldėto nekilnojamojo turto vertė paveldėjimo metu buvo nustatyta mažesnė, tuo didesnis pardavimo skirtumas gali būti, todėl daugeliu atvejų geriau užsisakyti individualaus turto vertinimo paslaugą.
Nuo turto vertės ir pardavimo kainos skirtumo mokamas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis. Šis mokestis bus apskaičiuojamos kaip skirtumas tarp gautų nekilnojamojo turto pardavimo pajamų ir to turto įsigijimo kainos, kartu išskaičiuojant šiam turtui įsigyti sumokėtus privalomus mokėjimus bei išlaidas, skirtas šio turto remontui.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme yra numatyti trys atvejai, kada nereikia mokėti pajamų mokesčio pardavus nekilnojamąjį turtą:
1) jei turtą turite ne mažiau kaip 10 metų;
2) jeigu pastaruosius 2 metus čia buvo Jūsų deklaruota gyvenamoji vieta;
3) jeigu parduodamame būste esate deklaravę savo gyvenamąją vietą trumpiau nei 2 metus, tačiau per vienerius metus nuo šio būsto pardavimo nusipirksite ir deklaruosite savo gyvenamąją vietą kitame būste, mokesčių už būsto pardavimą mokėti taip pat nereiks.
Kiek parduodamų būstų – tiek ir skirtingų situacijų, todėl visada geriausia pasitarti su didelę darbo patirtį turinčiu nekilnojamojo turto brokeriu.
Jeigu turite klausimų, susijusių su nekilnojamojo turto pardavimu, pirkimu, ar nuoma, kreipkitės, visada surasiu jums laiko.
„Būsto kryptis“ NT brokeris Liudas Sankaitis